GTB HALL OF FAME

TOTAL EVENTS RUN (89)

REGIONALS: 82 (as at World Finals 2018)
NATIONALS: 7


NATIONAL OVERALL CHAMPIONS (7)

2015: AMIRA YOUNAN-WISE (Dance Force Tweed Heads)
2016:
MITCH WYNTER (QLD National Ballet)
2016 ASIA: MEGAN LAU (Attitude PAS)
2017: SAMANTHA TODD (NAPA Gold Coast)
2017 ASIA: LEE CAI ZHEN (City Ballet)
2018: LEWIS SHILVOCK (Dance Force Tweed Heads)
2018 WORLD: PHUSANISA SARCHARTANAN (Aree School of Dance Arts, Thailand)


MULTIPLE CHAMPION OF CHAMPION WINS

2 COCO SUOSAARI (2016 Australia National Finals, 2018 Australia National Finals)
2 MEGAN LAU (2016 Asia Finals, 2017 Australia National Finals)
2 SYDNEY TANG (2016 Asia Finals, 2018 Australia National Finals)
2 AALEYAH CHATER (2016 Asia Finals, 2018 World Finals)
2 DOMINIQUE COOPER-KUOK (2016 Asia Finals, 2018 World Finals)

Note – Dancers are not eligible to compete in Champion of Champions the following year after winning, they are, however, eligible to compete in a different Finals series than the one they won in.


CHAMPION OF CHAMPIONS AUST FINALS (23)

QUEENSLAND (10) – CARTER CLIFF, COCO SUOSAARI (x2), HANNAH MILLOTT, CHLOE BRANCH, MITCH WYNTER, JULIE THOMPSON, KENZIE ANDREWS, SAMANTHA TODD, MADISON BROMLEY
NEW SOUTH WALES (9) – MONTANA COMINOS, AMIRA YOUNAN-WISE, ISOBEL KINNEAR, SHONTAYA SMEDLEY, JERSEY POOLE, ELLE DIMOS, SCARLETT HOPKINS, LEWIS SHILVOCK, HOLLY ROBINSON
SINGAPORE (2) – MEGAN LAU, SYDNEY TANG
SOUTH AUSTRALIA (1) – SHAYLA MATHEWS
VICTORIA (1) – ISABELLE BITSIKAS

CHAMPION OF CHAMPIONS WORLD FINALS (18)

SINGAPORE (9) – MEGAN LAU, SYDNEY TANG, JAYDA LUM, DOMINIQUE COOPER-KUOK (x2), LEE CAI ZHEN, CHARISSE LOW YU XIN, HENG MUN LING, CHARLOTTE NG
AUSTRALIA (6) – AALEYAH CHATER (x2), EMILY CROCKFORD, NIKITTA JANCEK, NOA MATSUDA, LIZZIE KELLY
NEW ZEALAND (2) – KAITIE BENGSTON, BELLE SERGEEV
THAILAND (1) – PHUSANISA SARCHARTANAN


MOST OVERALL REGIONAL CHAMPIONSHIPS WON (2)

2 Kadelle Smith (2017 Sunshine Coast 1, 2017 Sunshine Coast 2)
2 Kyra Dooley (2017 Lismore, 2017 Tweed)
2 Samantha Todd (2014 Lismore, 2016 Fraser Coast)
2 Tyler Lotzof (2017 Melbourne, 2018 Melbourne)
2 Dominique 
Cooper-Kuok (2017 Hong Kong, 2018 Hong Kong)
2 Milani Kinkade (2017 Sydney, 2018 Canberra)
2 Kenisha Yam (2018 Perth 1, 2018 Perth 2)
2 Georgia Lindsay (2017 Christchurch, 2018 Sunshine Coast 1)


MOST SOLO REGIONAL CHAMPIONSHIPS WON (7)

7 Isobel Kinnear (2014 Illawarra, 2016 Newcastle, 2016 Sydney, 2017 Newcastle, 2017 Sydney, 2018 Tweed Heads, 2018 Sydney 1)
6 Samantha Todd (2014 Northern NSW, 2015 Fraser Coast, 2016 Fraser Coast, 2017 Tweed, 2017 Gold Coast, 2018 Melbourne)
6 Kadelle Smith (2015 Fraser Coast, 2016 Fraser Coast, 2017 Sunshine Coast 1, 2017 Fraser Coast, 2017 Sunshine Coast 2, 2018 Sunshine Coast 1)
6 Nikkita Jancek (2014 Illawarra, 2016 Newcastle, 2016 Sydney, 2017 Newcastle, 2018 Sydney 1, 2018 Sydney 3)
5 Madison Randl (2014 Sunshine Coast, 2015 Sunshine Coast, 2015 Fraser Coast, 2016 Fraser Coast, 2018 Fraser Coast)
5 Mia van Haarlem (2016 Newcastle, 2016 Sydney, 2017 Cairns, 2017 Wollongong, 2018 Sunny Coast 2)
5 Hannah Millott (2014 Gold Coast, 2015 Gold Coast, 2017 Gold Coast, 2017 Sunshine Coast, 2018 Gold Coast)


MOST REGIONAL SOLO SECTIONS WON BY AN INDIVIDUAL (9)

9 Jasmin Carter (2018 Adelaide)
8 Nikitta Jancek (2017 Newcastle)
7 Hannah Soda (2015 Tweed Heads)
7 Courtney Murray (2015 Adelaide)
7 Madison Randl (2016 Sunshine Coast)
7 Amelia Wirtz (2017 Adelaide)
7 Nikitta Jancek (2018 Sydney 1)
7 Ivy Szczgielski (2018 Melbourne 1)


YOUNGEST OVERALL REGIONAL CHAMPION SOLOIST (7)


1 HOLLY ROBINSON (CANBERRA 2018) – 7 YRS 352 DAYS
2 BIANCA DENISE ESPANOL MAGBATOC (MANILA 2018) – 8 YRS 134 DAYS
3 KAI TAYLOR (AUCKLAND 2015) – 9 YRS 77 DAYS
4 KADELLE SMITH (SUNSHINE COAST 2017) – 9 YRS 138 DAYS
5 MADI LANE (ADELAIDE 2017) – 9 YRS 327 DAYS
6 NIKITTA JANCEK (SYDNEY 2018) – 10 YRS 158 DAYS
7 LARISA MAGDA (ADELAIDE 2014) – 10 YRS 284 DAYS
8 DAISY BOO ALLEN (MELBOURNE 2018) – 10 YRS 345 DAYS
9 FYNN ELLISON (AUCKLAND 2014) – 11 YRS 14 DAYS
10 DOMINIQUE RU-EN COOPER-QUOK (HONG KONG 2017) – 11 YRS 271 DAYS

Also noted – Lee Cai Zhen was 7 yrs old when she won Overall Highest Scoring Soloist at Asia Nationals 2017.


MOST GROUP NATIONAL CHAMPIONSHIPS WON (4)

4 DANCE FORCE (Tweed Heads)
4 THE HOUSE OF SOLE (Sunshine Coast)
3 JOANNE WILLIAMSON DANCE ACADEMY (Sydney)
2 JITTERBUGS (Singapore)
2 AQ DANCE (Singapore)
1 TANEO DANCE ACADEMY (Singapore)
1 DANCE THRILOGY (Singapore)
1 DYNAMITE STUDIOS AUSTRALIA (Gold Coast)
1 SUNSHINE COAST CONSERVATORY OF DANCE (Sunshine Coast)
1 NAPA (Gold Coast)
1 DANCE AVENUE (Sydney)
1 LITTLE BIRD (Hobart)


THE ANNUAL GTB AWARDS


PERFORMANCE OF THE YEAR (Solo/Duo/Trio)
2016 JAMES TUNSTEAD (WA)
2017 KADELLE SMITH (QLD) / SEBASTIAN COE (WA)
2018 SYDNEY TANG (SINGAPORE) / ELLE DIMOS (NSW)

MOST MEMORABLE GROUP ACT
2016 NPDA “VISUALISE IT” (QLD)
2017 JITTERBUGS “JAI HO” (SINGAPORE) / NAPA “SEND IN THE CLOWNS” (QLD)
2018 LAUNCH PERFORMING ARTS “THINK” (QLD)

CHOREOGRAPHER OF THE YEAR
2016 TANEIKAH WESCOMBE (QLD)
2017 JAMES FENWICK (QLD) / JOANNE WILLIAMSON (NSW)
2018 MICHELLE HOPPER-DOYLE (QLD) / NICOLE DAVIS (NSW)

MOST ENTERTAINING SOLOIST
2016 MADISON RANDL (QLD) (VERSATILITY)
2017 SABRIL AMIN (SINGAPORE) / CHARLIE MARTIN (WA)
2018 ISABELLA MCSPORRAN (WA)

BREAKTHROUGH ARTIST
2016 KYRA DOOLEY (NSW)
2017 SHAYLA MATHEWS (SA) / MARLEY ASPINALL (NSW)
2018 MAX OSTLER (NSW)

DIRECTORS CHOICE
2016 KARIN MOCHIZUKI (QLD) / BLAKE VARGA (QLD)
2017 LEWIS SHILVOCK (SA)
2018 CHLOE BRANCH (QLD)

STUDIO SPIRIT
2016 ONE MOB STUDIOS (WA)
2017 DANCE SENSATIONS (NSW)
2018 ELITE PERFORMANCE STUDIOS (NSW) / DA BEAT DANCE STUDIOS (WA)


Get the Beat Championship Winners List

2013GC
2014SC2014NNSW2014ILL2014ADE2014AKL2014MEL2014PER2014GC2015PER2015SC2015TH2015ADE2015FC2015MEL2015SYD2015SING2015GC2015AKL2015hob2015NAT2016PER2016NEW2016CHCH2016SC copy2016SYD 2016TWEEDAUCK2016ADE162016LIS2016FC2016SING2016GC2016HOB2016MEL2016CAI2016ade2 2016MAN2016nat2016awards2016natasia